Recom Power R0.25D12-1512-R
R0.25D12-1512-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-1512-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
R0.25D12-1512-R.pdf
Availability of R0.25D12-1512-R
QUANTITY
R0.25D12-1512-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-1512-R
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-1512-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA, 10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-1512-R
Related LinksR0.25D1, R0.25D12-1512-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-1512-R Details Description
Related parts for R0.25D12-1512-R
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TYPE N MALE CABLE RG214/U 18" datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 45MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN JACK BLKHD WHT FRONT MT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP TACTILE RECTANGULAR MELON datasheet.pdf
BOARD DGTL I/O RCM56/57XX datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 400MA 200 MOHM datasheet.pdf