Recom Power R0.25D12-1524/HP
R0.25D12-1524/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-1524/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-24VOUT
Datasheet Download
R0.25D12-1524/HP.pdf
Availability of R0.25D12-1524/HP
QUANTITY
R0.25D12-1524/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-1524/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-1524/HP
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2mA, 5.2mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-1524/HP
Related LinksR0.25D12, R0.25D12-1524/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-1524/HP Details Description
Related parts for R0.25D12-1524/HP
IC VOLT DETECTOR DUAL-CH SOT23A5 datasheet.pdf
TVS DIODE 66.4VWM 118VC 1.5KE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TXRX 4BIT TRANSLATING 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 12 SEC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf