Recom Power R0.25DA-150505/P
R0.25DA-150505/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25DA-150505/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15VIN 5/5V OUT
Datasheet Download
R0.25DA-150505/P.pdf
Availability of R0.25DA-150505/P
QUANTITY
R0.25DA-150505/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25DA-150505/P
Internal Part NumberEIS-R0.25DA-150505/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25mA, 25mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25DA-150505/P
Related LinksR0.25DA-, R0.25DA-150505/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25DA-150505/P Details Description
Related parts for R0.25DA-150505/P
CONN PLUG 20POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD80 datasheet.pdf