Recom Power R0.25S-053.3/P-R
R0.25S-053.3/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-053.3/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R0.25S-053.3/P-R.pdf
Availability of R0.25S-053.3/P-R
QUANTITY
R0.25S-053.3/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-053.3/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-053.3/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-053.3/P-R
Related LinksR0.25S-0, R0.25S-053.3/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-053.3/P-R Details Description
Related parts for R0.25S-053.3/P-R
IC 3DRVR/5RCV RS232 5/12V 24-DIP datasheet.pdf
CONN HDR PIN 3 POS METRIMATE TIN datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 28AWG 100' datasheet.pdf
SWITCH LIMIT 3M CABLE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf