Vishay/Dale TNPW2512560KBETG
TNPW2512560KBETG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW2512560KBETG
Brief Description
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW2512560KBETG.pdf
Availability of TNPW2512560KBETG
QUANTITY
TNPW2512560KBETG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW2512560KBETG
Internal Part NumberEIS-TNPW2512560KBETG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW2512560KBETG
Related LinksTNPW2512, TNPW2512560KBETG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW2512560KBETG Details Description
Related parts for TNPW2512560KBETG
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 15POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR M2751-A 48TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.7"L X 2.56"W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SPT-SMD 1 5/ 3-H-3 81 R24 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf