Recom Power R0.25S-1205/H-R
R0.25S-1205/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1205/H-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1205/H-R.pdf
Availability of R0.25S-1205/H-R
QUANTITY
R0.25S-1205/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1205/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1205/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1205/H-R
Related LinksR0.25S-, R0.25S-1205/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1205/H-R Details Description
Related parts for R0.25S-1205/H-R
IC POT DGTL 50K SGL 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MALE INSERT MOLD 40CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CORD PWR MALE TO OPEN END .5M datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED DURIS S5 NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf