Recom Power R0.25S-1205/P
R0.25S-1205/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1205/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1205/P.pdf
Availability of R0.25S-1205/P
QUANTITY
R0.25S-1205/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1205/P
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1205/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1205/P
Related LinksR0.25S, R0.25S-1205/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1205/P Details Description
Related parts for R0.25S-1205/P
SENSOR SURFACE TEMP PTC 30DEG datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 14POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 29POS TIN PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 70A datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
A4 ENGLISH OPERATION MANUAL datasheet.pdf
IC RFID 64BIT EE 330PF DDB BUMP datasheet.pdf