Recom Power R0.25S-1205-R
R0.25S-1205-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1205-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1205-R.pdf
Availability of R0.25S-1205-R
QUANTITY
R0.25S-1205-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1205-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1205-R
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1205-R
Related LinksR0.25S, R0.25S-1205-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1205-R Details Description
Related parts for R0.25S-1205-R
IC DIRECT RAMBUS CLK GEN 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 2W 6.81 OHM 1% datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RETAINING RING datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf