Recom Power R0.25S-1209/P
R0.25S-1209/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1209/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 9V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1209/P.pdf
Availability of R0.25S-1209/P
QUANTITY
R0.25S-1209/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1209/P
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1209/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1209/P
Related LinksR0.25S, R0.25S-1209/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1209/P Details Description
Related parts for R0.25S-1209/P
CABLE ADAPTER MOUSE PS/2 15CM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FILTER SAW 183.6MHZ SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 OLIVE datasheet.pdf
CONTROLLER 2-CAMERA NPN W/LCD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC REL/SS OUT 24V datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf