Recom Power R0.25S-1212
R0.25S-1212 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1212
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 12V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1212.pdf
Availability of R0.25S-1212
QUANTITY
R0.25S-1212 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1212
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1212
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1212
Related LinksR0.25, R0.25S-1212 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1212 Details Description
Related parts for R0.25S-1212
RES SMD 232 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 01POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
LED PANEL IND 10V RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf