Recom Power R0.25S-123.3
R0.25S-123.3 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-123.3
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R0.25S-123.3.pdf
Availability of R0.25S-123.3
QUANTITY
R0.25S-123.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-123.3
Internal Part NumberEIS-R0.25S-123.3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-123.3
Related LinksR0.25S, R0.25S-123.3 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-123.3 Details Description
Related parts for R0.25S-123.3
BOX ALUM UNPAINTED 1.99"LX1.99"W datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY LI-ION 8-DFN datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL 2KSPS 20TSSOP datasheet.pdf
CONTACT HI VOLTAGE SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf