Recom Power R0.25S-1505/HP
R0.25S-1505/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1505/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1505/HP.pdf
Availability of R0.25S-1505/HP
QUANTITY
R0.25S-1505/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1505/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1505/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1505/HP
Related LinksR0.25S-, R0.25S-1505/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1505/HP Details Description
Related parts for R0.25S-1505/HP
TRANS PNP 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
HUMIDITY INDICATOR 4 SPOT 100PCS datasheet.pdf
IC DECODER DUAL BIN 1-4 16-CDIP datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
FET RF 2N-CH 28V 100MA 412-01 datasheet.pdf
WIFI MODULE datasheet.pdf
26500 41C 41#20 P BY PLUG WC datasheet.pdf
Quad 150 MHz Rail-to-Rail Amplifier IC datasheet.pdf