Recom Power R0.25S-1505/P-R
R0.25S-1505/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1505/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1505/P-R.pdf
Availability of R0.25S-1505/P-R
QUANTITY
R0.25S-1505/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1505/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1505/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1505/P-R
Related LinksR0.25S-, R0.25S-1505/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1505/P-R Details Description
Related parts for R0.25S-1505/P-R
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 42A D2PAK datasheet.pdf
LED INDICATOR 8MM GREEN FLUSH datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC AMP QUAD PWR CAR MULTIWATT15V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 64 SOLID STATE datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 50V SCREW datasheet.pdf