Recom Power R0.25S-1509-R
R0.25S-1509-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1509-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 9V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1509-R.pdf
Availability of R0.25S-1509-R
QUANTITY
R0.25S-1509-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1509-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1509-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1509-R
Related LinksR0.25S, R0.25S-1509-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1509-R Details Description
Related parts for R0.25S-1509-R
FIXED IND 100NH 1.1A 70 MOHM TH datasheet.pdf
IC MMIC DRIVER AMPLIFIER 8-VSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 17A TO262 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
BCKPLN CPCI RT 5SLOT 6U 64BIT 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf