Recom Power R0.25S-1512/HP-R
R0.25S-1512/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1512/HP-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 12V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1512/HP-R.pdf
Availability of R0.25S-1512/HP-R
QUANTITY
R0.25S-1512/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1512/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1512/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-1512/HP-R
Related LinksR0.25S-1, R0.25S-1512/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-1512/HP-R Details Description
Related parts for R0.25S-1512/HP-R
TERMINAL BLOCK 5MM 9POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 WW datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT-25 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC AMP MMIC WIDEBANK SOT363 datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB RDIMM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
VIBRATION TESTER W/STINGER END datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/UP 3/T datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf