Recom Power R0.25S-1512-R
R0.25S-1512-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-1512-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 12V OUT
Datasheet Download
R0.25S-1512-R.pdf
Availability of R0.25S-1512-R
QUANTITY
R0.25S-1512-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-1512-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-1512-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW