Recom Power R0.25S-153.3/P
R0.25S-153.3/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-153.3/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R0.25S-153.3/P.pdf
Availability of R0.25S-153.3/P
QUANTITY
R0.25S-153.3/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-153.3/P
Internal Part NumberEIS-R0.25S-153.3/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-153.3/P
Related LinksR0.25S-, R0.25S-153.3/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-153.3/P Details Description
Related parts for R0.25S-153.3/P
KIT DEVELOPMENT FOR MTNV022 MONO datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
CONN UNINS RCPT 20-24AWG FLAG datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
MONO CODEC FOR PORTABLE AUDIO APPLICATIONS IC datasheet.pdf
60V NPN MEDIUM POWER LOW SATURATION TRANSISTOR IN SOT223 IC datasheet.pdf