Recom Power R0.25S-153.3-R
R0.25S-153.3-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-153.3-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R0.25S-153.3-R.pdf
Availability of R0.25S-153.3-R
QUANTITY
R0.25S-153.3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-153.3-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-153.3-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-153.3-R
Related LinksR0.25S-, R0.25S-153.3-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-153.3-R Details Description
Related parts for R0.25S-153.3-R
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 10% 2812 datasheet.pdf
IC PMU FOR ADV APPLICATION 40LLP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
RES 91 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES 1.86K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT RA datasheet.pdf