Recom Power R0.25S-2415/P-R
R0.25S-2415/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-2415/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.25S-2415/P-R.pdf
Availability of R0.25S-2415/P-R
QUANTITY
R0.25S-2415/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-2415/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-2415/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-2415/P-R
Related LinksR0.25S-, R0.25S-2415/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-2415/P-R Details Description
Related parts for R0.25S-2415/P-R
RES 432K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
GDT 400V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DVR 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.45A 155 MOHM datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DYNAMIC D7 SOCKET CONT ASSY AG P datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB datasheet.pdf
CDMA 3 V Transmitter IF Subsystem with Integrated Voltage Regulator IC datasheet.pdf