Recom Power R0.25S-243.3/P-R
R0.25S-243.3/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-243.3/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT
Datasheet Download
R0.25S-243.3/P-R.pdf
Availability of R0.25S-243.3/P-R
QUANTITY
R0.25S-243.3/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-243.3/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-243.3/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)76mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-243.3/P-R
Related LinksR0.25S-2, R0.25S-243.3/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-243.3/P-R Details Description
Related parts for R0.25S-243.3/P-R
FUSE BOARD MNT 200MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 2414 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 2.2UF 63V 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC ACCEL/GYROSCOPE SENSOR 16LGA datasheet.pdf
CRYSTAL 12.288000 MHZ datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 400VDC datasheet.pdf