Recom Power R0.25S-3.305/E-R
R0.25S-3.305/E-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-3.305/E-R
Brief Description
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.25S-3.305/E-R.pdf
Availability of R0.25S-3.305/E-R
QUANTITY
R0.25S-3.305/E-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-3.305/E-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-3.305/E-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S/E
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-3.305/E-R
Related LinksR0.25S-3, R0.25S-3.305/E-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-3.305/E-R Details Description
Related parts for R0.25S-3.305/E-R
IC GATE NAND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8SMD GW datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
ICL 25 OHM 20% 2A 12MM datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAP-IN IEC 8A datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.500" 3MM 2LD datasheet.pdf
SNAP SWITCH 6A 250VAC datasheet.pdf