Recom Power R0.25S-3.305/H-R
R0.25S-3.305/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-3.305/H-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S-3.305/H-R.pdf
Availability of R0.25S-3.305/H-R
QUANTITY
R0.25S-3.305/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-3.305/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S-3.305/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-3.305/H-R
Related LinksR0.25S-3, R0.25S-3.305/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-3.305/H-R Details Description
Related parts for R0.25S-3.305/H-R
CONN RECEPT 12POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MED PICTURE HANGING STRIPS BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC datasheet.pdf
IC CPU RISC USB CAN 128-LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf