Recom Power R0.25S-3.315/P
R0.25S-3.315/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S-3.315/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.25S-3.315/P.pdf
Availability of R0.25S-3.315/P
QUANTITY
R0.25S-3.315/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S-3.315/P
Internal Part NumberEIS-R0.25S-3.315/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S-3.315/P
Related LinksR0.25S-, R0.25S-3.315/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S-3.315/P Details Description
Related parts for R0.25S-3.315/P
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERMINAL BLK 9POS 5.08MM 45DEG datasheet.pdf