Recom Power R0.25S12-0509-R
R0.25S12-0509-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-0509-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 9V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-0509-R.pdf
Availability of R0.25S12-0509-R
QUANTITY
R0.25S12-0509-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-0509-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-0509-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-0509-R
Related LinksR0.25S1, R0.25S12-0509-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-0509-R Details Description
Related parts for R0.25S12-0509-R
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 60POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY SMD GOLD 98POS datasheet.pdf
RES 229 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MPACS RCP PRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 50W DO5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf