Recom Power R0.25S12-0515/H
R0.25S12-0515/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-0515/H
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-0515/H.pdf
Availability of R0.25S12-0515/H
QUANTITY
R0.25S12-0515/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-0515/H
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-0515/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-0515/H
Related LinksR0.25S1, R0.25S12-0515/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-0515/H Details Description
Related parts for R0.25S12-0515/H
PHOTODIODE UV 4.48MM SQ TO-5 datasheet.pdf
KIT FOOT ENCORE II 24-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 576 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf