Recom Power R0.25S12-0524
R0.25S12-0524 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-0524
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 24V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-0524.pdf
Availability of R0.25S12-0524
QUANTITY
R0.25S12-0524 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-0524
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-0524
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-0524
Related LinksR0.25S, R0.25S12-0524 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-0524 Details Description
Related parts for R0.25S12-0524
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT8SOIC datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION POLYMER 16-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 2POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf