Recom Power R0.25S12-1209/P-R
R0.25S12-1209/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-1209/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 9V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-1209/P-R.pdf
Availability of R0.25S12-1209/P-R
QUANTITY
R0.25S12-1209/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-1209/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-1209/P-R
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-1209/P-R
Related LinksR0.25S12, R0.25S12-1209/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-1209/P-R Details Description
Related parts for R0.25S12-1209/P-R
MOSFET N-CH 50V 50A D2PAK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 909K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TFLEX 220T V0 18" X 18" datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES SMD 4.32M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf