Recom Power R0.25S12-1212/HP-R
R0.25S12-1212/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-1212/HP-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 12V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-1212/HP-R.pdf
Availability of R0.25S12-1212/HP-R
QUANTITY
R0.25S12-1212/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-1212/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-1212/HP-R
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-1212/HP-R
Related LinksR0.25S12-, R0.25S12-1212/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-1212/HP-R Details Description
Related parts for R0.25S12-1212/HP-R
CONN RECEPT 14POS .80MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
EJC LTC SHD HD.100"VER 30GLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X8R 0805 datasheet.pdf
ANT DUCK 118-480MHZ datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
24 MHz Rail-to-Rail Amplifiers with Shutdown Option IC datasheet.pdf