Recom Power R0.25S12-1512/H
R0.25S12-1512/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-1512/H
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 12V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-1512/H.pdf
Availability of R0.25S12-1512/H
QUANTITY
R0.25S12-1512/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-1512/H
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-1512/H
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-1512/H
Related LinksR0.25S1, R0.25S12-1512/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-1512/H Details Description
Related parts for R0.25S12-1512/H
IC FLASH 1MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8051AR datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf