Recom Power R0.25S12-2409/HP
R0.25S12-2409/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-2409/HP
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 9V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-2409/HP.pdf
Availability of R0.25S12-2409/HP
QUANTITY
R0.25S12-2409/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-2409/HP
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-2409/HP
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-2409/HP
Related LinksR0.25S12, R0.25S12-2409/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-2409/HP Details Description
Related parts for R0.25S12-2409/HP
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 40POS datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT GREEN 1.0" CA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 208BGA datasheet.pdf
RES 62 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf