AVX Corporation VE17M00321K
VE17M00321K picture photo
Mfg. Part Number
VE17M00321K
Brief Description
VARISTOR 459V 4.5KA DISC 17MM
Datasheet Download
VE17M00321K.pdf
Availability of VE17M00321K
QUANTITY
VE17M00321K Order Process
Ship out your order
Specifications of VE17M00321K
Internal Part NumberEIS-VE17M00321K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts420VDC
Energy42J
Package / CaseDisc 17mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE17M00321K
Related LinksVE17M, VE17M00321K Datasheet, AVX Corporation Distributor
VE17M00321K Details Description
Related parts for VE17M00321K
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.5MM datasheet.pdf