Recom Power R0.25S8-0505-R
R0.25S8-0505-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S8-0505-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S8-0505-R.pdf
Availability of R0.25S8-0505-R
QUANTITY
R0.25S8-0505-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S8-0505-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S8-0505-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S8-0505-R
Related LinksR0.25S8, R0.25S8-0505-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S8-0505-R Details Description
Related parts for R0.25S8-0505-R
IC ADC 16BIT 135KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
WIHUBB FIXED ANTENNA MONOPOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
HEATSINK COMPACT datasheet.pdf
CONN CIRCULAR PLUG 5 POS SMD datasheet.pdf