Recom Power R0.25S8-0505
R0.25S8-0505 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S8-0505
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S8-0505.pdf
Availability of R0.25S8-0505
QUANTITY
R0.25S8-0505 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S8-0505
Internal Part NumberEIS-R0.25S8-0505
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S8-0505
Related LinksR0.25S, R0.25S8-0505 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S8-0505 Details Description
Related parts for R0.25S8-0505
RES SMD 769 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK VERT/HORIZ BLACK TO-220 datasheet.pdf
RES 33K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO201 datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS SKT datasheet.pdf
35 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AC datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN 6POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf