Recom Power R0.25S8-1224
R0.25S8-1224 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S8-1224
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 24V OUT
Datasheet Download
R0.25S8-1224.pdf
Availability of R0.25S8-1224
QUANTITY
R0.25S8-1224 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S8-1224
Internal Part NumberEIS-R0.25S8-1224
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S8-1224
Related LinksR0.25S, R0.25S8-1224 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S8-1224 Details Description
Related parts for R0.25S8-1224
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 05POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BEND RELIEF 9.0MM GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 1.675A 80 MOHM datasheet.pdf