Recom Power R0.25S8-2415
R0.25S8-2415 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S8-2415
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.25S8-2415.pdf
Availability of R0.25S8-2415
QUANTITY
R0.25S8-2415 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S8-2415
Internal Part NumberEIS-R0.25S8-2415
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S8-2415
Related LinksR0.25S, R0.25S8-2415 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S8-2415 Details Description
Related parts for R0.25S8-2415
CONN SOCKET 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONV DC-DC 10W 12VIN 12V DL POS datasheet.pdf
IC REDRIVER BLVDS 1CH 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 200MA 20V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 36W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 459 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 18POS 1.00MM SMD datasheet.pdf