Recom Power R0.5D-0505/P
R0.5D-0505/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D-0505/P
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D-0505/P.pdf
Availability of R0.5D-0505/P
QUANTITY
R0.5D-0505/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D-0505/P
Internal Part NumberEIS-R0.5D-0505/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA, 50mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D-0505/P
Related LinksR0.5D-, R0.5D-0505/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D-0505/P Details Description
Related parts for R0.5D-0505/P
FUSE 10A 600V FAST KTK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FP PROGRAM LOADER datasheet.pdf
MICRO 100C SKT 48" RBW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf