Recom Power R0.5D-1205/P-R
R0.5D-1205/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D-1205/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D-1205/P-R.pdf
Availability of R0.5D-1205/P-R
QUANTITY
R0.5D-1205/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D-1205/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D-1205/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA, 50mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D-1205/P-R
Related LinksR0.5D-1, R0.5D-1205/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D-1205/P-R Details Description
Related parts for R0.5D-1205/P-R
RES 1.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SW PB ILLUM PRTDNG LENS RND RED datasheet.pdf
LED XLAMP XP-E RED/ORANGE SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 215 OHM 1% 5W datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 7POS SNGL SMD datasheet.pdf
LED BLUE/YELLOW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
SSD USDC-M PLUS ET 64GB MLC datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 330VAC AXIAL datasheet.pdf