Recom Power R0.5D-1212/HP-R
R0.5D-1212/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D-1212/HP-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D-1212/HP-R.pdf
Availability of R0.5D-1212/HP-R
QUANTITY
R0.5D-1212/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D-1212/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D-1212/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA, 21mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D-1212/HP-R
Related LinksR0.5D-1, R0.5D-1212/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D-1212/HP-R Details Description
Related parts for R0.5D-1212/HP-R
OPTOISO 5KV TRANS 8DIP GULL WING datasheet.pdf
IC COMP 1.6V DUAL P-P 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG BNC 75OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf