Recom Power R0.5D10-0515-R
R0.5D10-0515-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D10-0515-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D10-0515-R.pdf
Availability of R0.5D10-0515-R
QUANTITY
R0.5D10-0515-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D10-0515-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D10-0515-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA, 17mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D10-0515-R
Related LinksR0.5D10, R0.5D10-0515-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D10-0515-R Details Description
Related parts for R0.5D10-0515-R
CABLE CAT.5E UNSHIELDED GRAY 5M datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 9.95 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 4A 13 MOHM TH datasheet.pdf
TERMI-BLOKPCBMOUNT905PKE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SFS SFTY RLY SLIM 4/2 FORM A/B 4 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS INLINE SCKT datasheet.pdf