Recom Power R0.5D12-0505
R0.5D12-0505 picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-0505
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-0505.pdf
Availability of R0.5D12-0505
QUANTITY
R0.5D12-0505 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-0505
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-0505
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA, 50mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-0505
Related LinksR0.5D1, R0.5D12-0505 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-0505 Details Description
Related parts for R0.5D12-0505
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 520MA 1.7 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 25 I/O 36CBGA datasheet.pdf
RES 38.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER ST DUPLEX METAL datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.30A 30V CHIP 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 10POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 27A DFN datasheet.pdf