Recom Power R0.5D12-1205
R0.5D12-1205 picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-1205
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-1205.pdf
Availability of R0.5D12-1205
QUANTITY
R0.5D12-1205 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-1205
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-1205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA, 50mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-1205
Related LinksR0.5D1, R0.5D12-1205 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-1205 Details Description
Related parts for R0.5D12-1205
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 495V 25KA DISC 32MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 3PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf