Recom Power R0.5D12-1212/P
R0.5D12-1212/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-1212/P
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-1212/P.pdf
Availability of R0.5D12-1212/P
QUANTITY
R0.5D12-1212/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-1212/P
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-1212/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA, 21mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-1212/P
Related LinksR0.5D12, R0.5D12-1212/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-1212/P Details Description
Related parts for R0.5D12-1212/P
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENS 750PSI 5/8" 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf