Recom Power R0.5D12-3.305/H-R
R0.5D12-3.305/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-3.305/H-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-3.305/H-R.pdf
Availability of R0.5D12-3.305/H-R
QUANTITY
R0.5D12-3.305/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-3.305/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-3.305/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA, 50mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-3.305/H-R
Related LinksR0.5D12-, R0.5D12-3.305/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-3.305/H-R Details Description
Related parts for R0.5D12-3.305/H-R
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/8 NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
9POS F TYPE 3 SC 20AWG datasheet.pdf
PWREDGE VERT CARD datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf