Recom Power R0.5S-3.305/HP-R
R0.5S-3.305/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-3.305/HP-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-3.305/HP-R.pdf
Availability of R0.5S-3.305/HP-R
QUANTITY
R0.5S-3.305/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-3.305/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S-3.305/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-3.305/HP-R
Related LinksR0.5S-3., R0.5S-3.305/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-3.305/HP-R Details Description
Related parts for R0.5S-3.305/HP-R
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH OCTAL ROTARY DIP RT ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN FPC TOP 22POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
LAPPING FILM ALUM OXIDE 269XA datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC 214AB datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 20A datasheet.pdf