Recom Power R0.5S-3.312/HP
R0.5S-3.312/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-3.312/HP
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-3.312/HP.pdf
Availability of R0.5S-3.312/HP
QUANTITY
R0.5S-3.312/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-3.312/HP
Internal Part NumberEIS-R0.5S-3.312/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-3.312/HP
Related LinksR0.5S-3, R0.5S-3.312/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-3.312/HP Details Description
Related parts for R0.5S-3.312/HP
IC REG LDO 5V/2.6V 16SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 94MM datasheet.pdf
TOOL ACCESSORY datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf