Recom Power R0.5S12-0505/H
R0.5S12-0505/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-0505/H
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-0505/H.pdf
Availability of R0.5S12-0505/H
QUANTITY
R0.5S12-0505/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-0505/H
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-0505/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency72%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-0505/H
Related LinksR0.5S12, R0.5S12-0505/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-0505/H Details Description
Related parts for R0.5S12-0505/H
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
HEADER OPEN TURRETT .400 28POS datasheet.pdf
CIR BRKR 32A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 349.3 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOD USB FLASH DRV INTRFACE W/LID datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT SKT datasheet.pdf