Recom Power R0.5S12-0505-R
R0.5S12-0505-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-0505-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-0505-R.pdf
Availability of R0.5S12-0505-R
QUANTITY
R0.5S12-0505-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-0505-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-0505-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency72%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-0505-R
Related LinksR0.5S12, R0.5S12-0505-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-0505-R Details Description
Related parts for R0.5S12-0505-R
CONVERTER DC/DC 5V 15W OUT T/H datasheet.pdf
LED T-3MM 565NM SGRN DIFF RA SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC MCU ARM 256K FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
33UF 50V 5X11 datasheet.pdf