Recom Power R0.5S12-0512/H
R0.5S12-0512/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-0512/H
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-0512/H.pdf
Availability of R0.5S12-0512/H
QUANTITY
R0.5S12-0512/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-0512/H
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-0512/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-0512/H
Related LinksR0.5S12, R0.5S12-0512/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-0512/H Details Description
Related parts for R0.5S12-0512/H
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 6.72NS 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
CRIMP FLANGE FOR HOOD 50P 4,0 - datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 10DFN datasheet.pdf