Recom Power R0.5S12-1212
R0.5S12-1212 picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-1212
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-1212.pdf
Availability of R0.5S12-1212
QUANTITY
R0.5S12-1212 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-1212
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-1212
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-1212
Related LinksR0.5S1, R0.5S12-1212 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-1212 Details Description
Related parts for R0.5S12-1212
IC REG LDO 1.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.81MM datasheet.pdf
SENSOR FORCE SURF MOUNT 0-20N datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS SMD DBL ROW datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf