Recom Power R0.5S12-2405-R
R0.5S12-2405-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-2405-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-2405-R.pdf
Availability of R0.5S12-2405-R
QUANTITY
R0.5S12-2405-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-2405-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-2405-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-2405-R
Related LinksR0.5S12, R0.5S12-2405-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-2405-R Details Description
Related parts for R0.5S12-2405-R
CONN HEADER 12POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 3POS RED datasheet.pdf
RES 6.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 15 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
TV 39C 39#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
8UF 350V 20.5X32 85C AXI datasheet.pdf
4700UF 35V 22.5X54.4 85C AXI datasheet.pdf